Ziemskie pole magnetyczne zaczyna szaleć. Od jakiegoś czasu słabnie i przemieszcza się. Naukowcy ustalili, że nastąpi zmiana biegunów Ziemi, jednak nie dokona się ona poprzez odwrócenie magnetyczne północy z południem, jak dotychczas przypuszczano.
Pole magnetyczne jest jednym z czynników umożliwiający życie na naszej planecie. Stanowi ono tarczę, która chroni przed promieniowaniem słonecznym. Dzięki niemu Ziemia nie stała się wielką pustynią.
Pole magnetyczne Ziemi na przestrzeni dziejów już się zmieniało, nie jest to zatem obce zjawisko. Według danych geologicznych działo się tak co 250 tys. lat. Zastanawiający może być jednak fakt, że ostatnia zmiana pola miała miejsce 800 tys. lat temu, zatem proces ten opóźnia się. Conall Mac Niocaill z Uniwersytetu w Oksfordzie twierdzi, że proces zmiany biegunów jest coraz bliższy. Jak podaje, siła pola magnetycznego zmniejszyła się o 10% w ciągu ostatnich 150 lat, a magnetyczna północ przesunęła się o 1500 km.Naukowcom trudno przewidzieć, jakie konsekwencje tej zmiany mogą nastąpić dla naszej planety. Wiadomo, że w przypadku zaniku pola magnetycznego wiatr słoneczny pozbawia planetę atmosfery, co powoduje wzrost działania szkodliwego promieniowania kosmicznego. Taka sytuacja miała miejsce 3,5 - 4 mld lat temu na Marsie, gdzie najprawdopodobniej wtedy wyginęły wszystkie formy organizmów żywych lub przeniknęły w głąb gleby.
Co prawda na Ziemi pole magnetyczne zawsze się odnawiało, więc zagłada prawdopodobnie nam nie grozi. Jednak nawet jego przesunięcie i osłabienie również nie jest obojętne dla mieszkańców naszej planety. Może ono spowodować problemy z pracą satelit oraz w przemyśle naftowym, który przy wydobyciu korzysta przede wszystkim z odczytu pola magnetycznego. Zmiany te utrudniają także migracje zwierząt, które wykorzystują pole magnetyczne do nawigacji podczas przemieszczania się.
Aby bliżej przyjrzeć się zmianom pola magnetycznego, Europejska Agencja Kosmiczna stworzyła projekt Swarm, w ramach którego na orbitę polarną zostaną wysłane trzy satelity, by rejestrowały zmiany pola magnetycznego oraz badały wpływ Słońca.
Według specjalistów, wyniki już przeprowadzonych badań przedefiniowały wiedzę na temat zmiany biegunów. Naukowcy doszli do takich wniosków poprzez obserwacje lawy, w której atomy skał bogate w żelazo układają się pod wpływem pola magnetycznego. Na podstawie tego układu można odczytać geologiczną pamięć ziemskiego pola magnetycznego. Obecnie wyniki z tych odczytów wskazują, że inaczej wygląda ona w różnych miejscach, co może świadczyć o tym, ze zmiana biegunów może przebiegać w sposób losowy i chaotyczny. Przez to zamiast dwóch silnych biegunów może powstać mnóstwo słabszych, rozłożonych na całej planecie. Według naukowców magnetyczny chaos może nastąpić już za 500 lat.
Czy Waszym zdaniem przemieszczanie się ziemskiego pola magnetycznego może mieć naprawdę tak silny wpływ na naszą planetę?
źródło: Onet.pl
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz