Kamień węgielny pod Muzeum II Wojny Światowej wmurowany

sobota, 1 września 2012


Kamień węgielny na budowie jednej z największych inwestycji Gdańska, Muzeum II Wojny Światowej, został w sobotę przed południem wmurowany, m.in. przez premiera Donalda Tuska. Był to głaz znaleziony przez archeologów w czasie prac poprzedzających budowę placówki, na terenie działki, na której powstanie muzeum.

Premier Donald Tusk, minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski i dyrektor Muzeum II Wojny światowej Paweł Machcewicz wmurowali kamień węgielny pod budowę Muzeum w Gdańsku.
Wcześniej został podpisany akt wmurowania muzeum, który umieszczono w tubie i wmurowano wraz z kamieniem węgielnym.
"Krzyczące świadectwo"
- To jest miejsce, które dla mojego pokolenia jest świadectwem wojny w namacalnym wymiarze. Wszyscy jesteśmy w jakimś sensie dziećmi tej wojny, w takim życiowym tego słowa znaczeniu. Chcemy, żeby polski głoś był słyszalny, dlatego zdecydowaliśmy się na inicjatywę tego nietradycyjnego muzeum – mówił premier Donald Tusk.
- To muzeum ma być krzyczącym świadectwem nie tylko poprzez treść, ale też przez formę. Ma być materialnym depozytariuszem, najlepszym sposobem, mocnym, atrakcyjnym na przekazanie naszych myśli i uczuć, to świadectwo tego, jak my Polacy rozumiemy nasz obowiązek wobec pokoju. To najwspanialszy pomysł na kontynuację odbudowy Gdańska. Niech będzie świadectwem, że my wyciągnęliśmy najlepsze wnioski z wojny – dodał Tusk.
Najpierw "betonowa wanna"
Jak będzie wyglądała budowa muzeum?
Najpierw będą prowadzone prace przy tzw. suchym wykopie pod siedzibę Muzeum II Wojny Światowej, konstrukcja będzie przypominała "betonową wannę" i ma powstać do lutego przyszłego roku. „Wanna” zanurzona będzie na ok. kilkanaście metrów w ziemi. Jej koszt to prawie 95 milionów złotych. W przyszłości znajdzie się tam spora część pomieszczeń placówki najprawdopodobniej będzie tam część głównej ekspozycji muzeum.Wykonanie suchego wykopu będzie wymagało zastosowania skomplikowanych systemów odwadniających oraz umocnień, które udźwigną także naziemną część obiektu ponieważ inwestycja prowadzona jest na podmokłym gruncie.
Po ukończeniu prac nad „wanną” na plac budowy wejdzie wykonawca pozostałej części obiektu. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są te nad przyszłą ekspozycją placówki.
Chcieli zdążyć na 75. Rocznicę
- Dziś trudno jest powiedzieć, kiedy Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte. Pierwotnie planowano, że nastąpi to 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wiele zależy od ewentualnych odwołań przy postępowaniach przetargowych – podkreślał w sierpniu Paweł Machcewicz dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
Muzeum za ponad 350 mln zł
Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej, nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować w sumie 358 mln zł. Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".
Zgodnie z zamysłem architektów duża część muzeum, w tym ekspozycja główna, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna ulokowana zostanie w wielkiej przestrzeni o wysokości 12 metrów. W części podziemnej znajdą się też trzy poziomy z salami konferencyjnymi.
Nowoczesny kolos
Część naziemna muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów w najwyższym punkcie. Jedna ze ścian bryły będzie całkowicie przeszklona, pozostałe stanowić będą jednolitą betonową powierzchnię w odcieniu czerwonym. W naziemnej części, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.
Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, lecz  także doświadczenia innych narodów.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Translate

Blogger news

Blogroll

Most Reading