"Każdy powinien bronić swego kraju, prawda?" 68 lat od Powstania Warszawskiego

środa, 1 sierpnia 2012


Dzisiaj mija 68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W założeniach miało ono trwać kilka dni, jednak zakończyło się kapitulacją dopiero po 63 dniach walk.Główne punkty obchodów rocznicy to uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis, premiera spektaklu "Powstanie" i zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza. A o godz. 17 - jak co roku - w całym mieście włączone będą syreny.

Ku pamięci

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944". Potem zebrani przemaszerują z Parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera do ul. Dworkowej.

W południe odbędzie się zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Potem uroczystości przeniosą się pod pomnik gen. Stefana Roweckiego "Grota", gdzie zostaną złożone kwiaty. O godz. 14 zaplanowano uroczystości pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK na ul. Wiejskiej.
Zatrzymajmy się

O godz. 17 wybuch powstania upamiętni dźwięk syren. W godzinę "W" tradycyjnie zostanie oddany hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach. Wcześniej na cmentarzu kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz warszawiacy złożą kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".Modlitwę ekumeniczną i uroczystości pod pomnikiem "Polegli - Niepokonani 1939-1945" zaplanowano na godz. 19 na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. O godz. 21 zostanie zapłonie znicz na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie.Wieczorem warszawiacy będą śpiewać piosenki powstańcze na Pl. Piłsudskiego, a o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Bohaterowie sztuki funkcjonują na zmianę w realiach Warszawy sierpnia 1944 roku i w czasach współczesnych, odgrywając w ten sposób podwójne role - młodych powstańców i ich dzisiejszych rówieśników. Akcja "Powstania" toczy się w zamkniętym pokoju o przezroczystych ścianach, w którym znajduje się dziesięcioro młodych osób, kobiet i mężczyzn. Także dziś po Warszawie będzie kursować zabytkowy tramwaj. Ze specjalnie uruchomionej linii tramwajowej W będzie można  korzystać w godz. 12-19. Tramwaj pojedzie od pl. Starynkiewicza do Cmentarza Wolskiego, zatrzymując się m.in. na przystanku przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Długie powstanie
Powstanie Warszawskie było największym niepodległościowym zrywem Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", miało w założeniach trwać kilka dni; zakończyło się kapitulacją po 63 dniach walk. Poległo lub zostało zamordowanych przez Niemców 18 tys. powstańców i ok. 180 tys. cywilów.

Po kapitulacji żołnierze Armii Krajowej zostali wywiezieni do obozów jenieckich, a ludność cywilna wypędzona z miasta. Część warszawiaków została wywieziona do Niemiec na roboty, inni do obozów koncentracyjnych. Niemcy, łamiąc postanowienia aktu kapitulacyjnego, rozpoczęli systematyczne niszczenie Warszawy - burzono większość zabytków, pomników, szkół, kościołów i bibliotek. Spaleniu uległy archiwa i dzieła sztuki.
źródło: TVN24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Translate

Blogger news

Blogroll

Most Reading