Ten kamień pozwoli odkryć tajemnicę życia na Marsie?

sobota, 18 sierpnia 2012

Łazik "Curiosity", który dwa tygodnie temu wylądował na Marsie, jest gotów do badania skał. Wybrał już pierwszy kamień do analizy. Naukowcy wiążą z jego badaniem duże nadzieje, ponieważ skały osadowe z wczesnego okresu historii Marsa, mogą świadczyć, że na planecie była kiedyś woda a - być może - i życie.Siedmiocentymetrowy beżowy kamyk w kształcie piramidy ma już swą nazwę N165 i jest na celowniku łazika Curiosity. Łazik wystrzeli w jego stronę krótki, ale bardzo silny promień laserowy. Fragment kamienia odparuje. Obserwując tę mgiełkę przez specjalny teleskop, łazik będzie mógł zbadać jej skład chemiczny.
- Oprócz tej chemicznej analizy, w przyszłym tygodniu uruchomimy też automatyczny wysięgnik i wykonamy próbną jazdę, żeby sprawdzić,czy łazik się dobrze porusza - mówi szef misji Bobak Fedowsi.
Łazik ma działać na Marsie przez co najmniej dwa lata. Jego głównym zadaniem jest sprawdzenie, czy na Czerwonej Planecie istniały kiedykolwiek dogodne warunki do istnienia życia.Misja łazika (którego oficjalna nazwa brzmi Marsjańskie Laboratorium Naukowe - Mars Science Laboratory) jest najambitniejszym projektem badawczym Czerwonej Planety. Pochłonęła 2,5 mld dolarów a łazik jest wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę badawczą i analityczną, w tym w laser do analizy spektralnej bardziej oddalonych skał. Misja ma potrwać co najmniej 2 lata, ale naukowcy spodziewają się, że Curiosity będzie pracował nawet 10 lat.
Łazik zasilany jest przez plutonową baterię, która uniezależnia go od energii Słońca i zapewni mu dopływ energii przez długie lata. Zdaniem fachowców, zanim bateria się wyczerpie wcześniej zużyją się mechaniczne elementy konstrukcji łazika.
źródło: Onet.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 

Translate

Blogger news

Blogroll

Most Reading